Settle Church of the Holy Ascension

WW1


Private George ABRA (West Riding Regiment) 
Gunner John BARRETT (Royal Garrison Artillery)
Private John Edward BELL (Canadian Infantry) 
Private Robert William BELL (West Riding Regiment) 
Private George Schorah BELLAS (West Riding Regiment) 
T/2nd Lieutenant Harley BENTHAM (West Riding Regiment) 
Private William George BRADLEY (West Riding Regiment) 
T/Lieutenant William Henry BRASSINGTON (Tank Corps) 
Corporal Frank BULCOCK (West Riding Regiment) 
Private George Robert BULLOCK (Machine Gun Corps)
Private Harry BULLOCK (Lancashire Fusiliers) 
Private Herbert CLARK (West Yorkshire Regiment)
Gunner John COKELL (Royal Field Artillery) 
Private David Herbert J. CRACKNELL (Hampshire Regiment) 
Private George CREIGHTON (West Riding Regiment) 

Private Ernest DICKINSON (West Riding Regiment) 
Private Edward ELLERSHAW (West Riding Regiment) 
Corporal Ernest FOSTER (West Riding Regiment) 
Private Fred FROST (Royal Fusiliers) 
Private Harold GOSS (Northumberland Fusiliers) 
Private Alfred Thomas GOWER (East Lancashire Regiment) 

Private Charles Henry HALLMARK (West Riding Regiment) 
Private Francis HALPIN (Labour Corps) 
Private Harold HODGSON (Australian Army Service Corps) 
T/2nd Lieutenant John HODGSON (Durham Light Infantry) 
Private Peter HODGSON (Northumberland Fusiliers) 
Private Robert Francis JONES (Grenadier Guards) 
Private Joseph Ronald LORD (Royal Lancaster Regiment) 
Private George Robert MILLEN (East Yorkshire Regiment) 
Rifleman Richard MONK (King’s Royal Rifle Corps) 
L/Corporal John Middleton MORPHET (West Riding Regiment) 
Private John PACKARD (Sherwood Foresters) 
Private James PARKER (Border Regiment) 
Sergeant Charles PEACHEY (West Riding Regiment) 
Captain Thomas Haworth PRESTON (East Lancashire Regiment) 
Nursing Member Doris Jane PROCTER (Voluntary Aid Detachment) 
Able-Seaman Sydney James PROCTER (Royal Naval Division) 
Private Albert RALPH (West Riding Regiment) 
Private John Frank THWAITE (West Riding Regiment)
Rifleman Robert John TOMLINSON (King’s Royal Rifle Corps)
Private William TROUGHTON (West Riding Regiment) 
Wireless Telegraph Operator George Edward TURNER (Royal Navy)
Private Harry Marsden WALTON (Coldstream Guards) 
Private Wilfred Wilkinson WHITELEY (Northumberland Fusiliers)
Rifleman John Edward WILSON (King’s Royal Rifle Corps) 
Private Ernest Thorpe WOOFF (West Riding Regiment) 
L/Corporal Robert John WOOFF (Durham Light Infantry)

WW2

Alan Bentham

William Brown

Rachel H Charlesworth

Wilfred R Day

Robert H Irvine

Harry Kendall

Richard Marshall

Jack Moorby

Stanley Morphet

George Percy

John F Pullen

Bernard Ralph

George A Webb

Brian West

Arthur Wilson

HWP Hainey USA

CI Rhodes USA

Leave a Reply