Ilkley Town Hall WW1

Roll of Honour WW1 Those Who Served

Royal Navy

HARRIS AG Lt.

MAWSON JH Lt.

MIDDLETON SA Lt.

COLEMAN AM Sub Lt.

EAMES EA 

GORDON RN

WARD GD

JEFFERSON W

DURRANT W

HOBBS C

SCOTT M

BARKER GL

Royal Flying Corps

RABAGLIATI EEC Capt

WARDLE CE Lt.

MOORE HF 2NDLt.

BRERETON EF DSO BGENL

Royal Horse Artillery

EXLEY T

Royal Field Artillery

POTTER CF Major

SHAW RA Major

POTTER KF Capt.

BOYD DF 2ndLt.

JUBB H

CLARKE EH

THORNTON CA

PEARSON GJ

MOON C

NEW CJ

LISTER H

WILLIAMS T

BRITTON NJ

CLARKSON W

ENGLAND P

POLLARD JJ

WAGGETT JG

Royal Garrison Artillery

GARNETT RT 2NDlieutenant

SHEARD W

THORNTON T

KENDALL WS

Hon. Artillery Company

HAMPSHIRE CH

Royal Field Artillery (T)

South Midland (HP) Brigade

BOX FW

2/1 West Riding (HR) Brigade

CLARKSON WJ

2/2 West Riding (HR) Brigade

ILLINGWORTH M 2NDLt.

ROTHERY E 2NDLt.

STURROCK 2NDLt.

BELL JWG

FRANKLAND J

JACKSON G

TALES S

2/3 West Riding (WR) Brigade

ELLUM D

ELLUMG

ADAMS LW

ANDERSON H

CARTER BH

TALES A

4THWest Riding (HR) Brigade

PETRIE PC Major

EDDISON JH Lt.

MAUFE FWB Lt.

SCOTT JC Lt.

BROWN W B Sgt Major

LOVERIDGE J Sgt Major

PARRATT TW

BELL J

CLARKE WC

DOVE CE

GAINS S

GEE AE

LUND G

PEACOCK T

DAWSON WL

EMMOTT A

HORNBY JL

NUNNS WA

SMITH FM

SMITH GM

STEAD FH

BRITTON T

BUCKMASTER FW

CHANTRY CV

DOVE KP

HATCH CW

KING C

READSHAW A

RHODES JR

SMITH R

TURNER JE

VALLENDER A

WAITE JW

WALTERS RA

WILSON CA

EATON GJ

HOWITT H

THIRKELL W

TENNANT N

BARKER T

BARTHOLOMEW LE

BLACKBURN J

BEAN W

BOWER JW

BROOMHEAD J

CLARKSON A

DUELL R

ELLUN G

FRANKLAND WN

GREEN LB

HALLIDAY G

HORNBY HR

LAMBERT EG

LEAROYD ER

MOORE JG

MOORHOUSE S

RICHARDSON AG

ROBERTS F

SENDY CH

SWALES WA

TENNANT G

THORNTON A

VALLENDER B

VALLENDER G

WALL W

WAREY R

WATKINSON GC

WHITELEY H

ABBOTT JW

BEDFORD T

BLACKBURN J

BURLEY L

BURT CB

CHANTRY F

CLARKSON W

COOPER H

COOPER W

DALTON P

EMMOTT C

HEAD G

HINDLE J

HORNER E

HOWITT C

LAMBERT L

LEWIS FC

MILLER A

MOORHOUSE A

SIMPSON E

SMITH A

THORPE T

VALLENDER J

WYLIE H

COOPER F

4THWest Riding (HR) Brigade

LAYCOCK J Capt.

WALKER PH Capt. 

SIMPSON TW

LEE A Lt.

CLARKSON A 

RICHARDSON A G

KINGSWELL E

WHARTON JW

CLOSE P

DEAN T

EAGLE H

FORSYTH C

MASON JC

STEAD CJ

TIPPING S

WEBB B

WOOD T

WOODRUP HL

2/4thWest Riding (HR) Brigade

DIXON SC Major

DOUGLAS EHS Lt.

BOTTOMLEY ER 2NDLt.

BOTTOMLEY G 2NDLt.

POWELL R Sgt Major

PEACOCK H

HAMPSHIRE GE

MORRIS W

HARRISON JE

McWILLIAM W

WAUGH N

BARNES A

BARNES N 

BUCKNALL GE

APPLETON E

BRYANT JH

COLDWELL W

GLOVER EM

PARLING CK

SHEARD R

STEEL AB

WATKINSON M

DICKINSON V

HARTLEY H

GARSIDE R

KETTLEWELL J

LISTER F

MELLOR F

PINDER RH

EATON W

PORRITT N

SHACKLETON W

3/4THWest Riding (HR) Brigade

COLEMAN EH 2NDLt.

HASTINGS EB 2ndLt.

CROWTHER E

EMMOTT JC

LEWIS JW

NEW CH

PICKARD C

SCOTT T

SMITH HG

TRAVIS GE

BLACKBURN JO

BUTTERWORTH T

BUTTERWORTH J

WRIGGLESWORTH N

CALVERT W

DINSDALE JG

ROBINSON A

TRAVIS JW

1STLife Guards

DANBY GC

1stKings Dragoon Guards

TOPHAM G

1STRoyal Dragoon Guards

DICKINSON E DCM

8thHussars

LEIGHTON CR

9THLancers 

GREEN J

18THHussars 

McRINK J

BARNES E

BARNES F

HOLT H

HEATON T

LAWRENCE JR

20thHussars

CLARKSON A

Yorkshire Hussars

FOX G Sgt Major

RAYNER S

SWALES GH

DALTON MW

EATON F

ELLIS C

HAMPSHIRE WH

HARTLEY AM

JOHNSON E

KING J

RAYNER W

REDSHAW H

ROBERTS EH

SLATER JB

Royal Engineers

PARKINSON J Lt.

RHODES GE Lt.

PRIESTMAN K 2NDLt.

BATES WN

DOUGLAS RS

COULSON R

FOSTER E

HUDSON M

KNOWLES EW

WHARTON E

BLAKE W

LISTER EO

RILEY F

SUMMERSON C

BAYNES A

CHAPMAN JH

CUNNINGTON H

DALTON RJ

ELLWOOD J

EMMOTT T

HUDSON H

LAWSON W

LEE TR

POWELL AE

RHODES MH

ROBINSON A

SMITH WR

TIMMS C

YOUNGMAN A

WILKINSON CLA

POWELL LE

SINCLAIR D

TOPHAM W

1stBattn. Scots Guards

BINNS H

Royal Scots

HOLLAND G

Northumberland Fusiliers

CURWEN H

DUELL G

WAGSTAFFE EH

Royal Fusiliers

DEANE L Capt.

STEINTHAL E Lt.

WRAITH HG Lt.

MILLSON AE Lt.

MIDDLEBROOK A

THOMPSON D

PALEY E

Kings Liverpool Regt

HALL H

Devonshire Regt.

BUTLER A

Suffolk Regt.

KELLETT J

Somerset Light Infantry

POLDEN F

West Yorkshire Regt. 3rdBattn.

DOUTHWAITE L

 5THBattn.

LANSDALE RR Capt. 

GRAY WD 2NDLt. 

LEE  AB 2NDLt.

DEAN AP

2/5th Battn.

KABERRY PH

3/5thBattn.

DICKINSON J

ROBINSON H

6THBattn 

HASTINGS JH Col.

FAWCETT RA Capt.

FELL RG Capt.

MIDDLETON L Capt.

WALKER C Capt.

GORDON SJ Lt.

MUSGRAVE FW Lt.

FOXHALL WB 2ndLt.

MAUFE CG

YEADON G

HOLDSWORTH C

SMITH HL

TODD JC

2/6th Battn.

TURNER GC Lt.

GARNETT JC 2ndLt.

SMITH  ES

8THBattn.

WILKINSON EF Lt. MC

BELLHOUSE S 2ndLt.

McCALL H 2ndLt.

GILES E

SMITH R

WILKINSON HW

2/8THBattn

KEMP WG 2NDLt.

BARWICK FH

9THBattn.

DAVIES RL

SMITH JW

10THBattn

LUND JW

11THBattn.

MAUFE SB Major

13THBattn

AKERS RW

15THBattn.

WOODCOCK AD Lt.

BROADHEAD R

BRODIE MR

WINTLE EC

17THBattn.

COLBECK WH 2nd Lt.

Battn. Not Stated

JOHNSON HS Capt.

BRADFIELD WJ

OWTHWAITE F

East Yorkshire Regt.

HOLROYD L Lt. 

DOWNING AB 2ndLt

LAMBERT H

BELLERBY P

ATKINSON AH

THORNTON G 

Royal Irish Regt.

FULDA J Major

Yorkshire Regt.

BENNEDIK RW Lt.

BAUL JH

DAVIES RL

Lancashire Fusiliers

MODLEY WG

Kings Own Scottish Borderers

ROBINSON G

GRAVESON N

Gloucestershire Regt.

PROCTOR GE 2NDLt.

Worcestershire Regt.

TRISTRAM JH Lt.

East Surrey Regt.

HUMPHRIS JR Capt.

TETLEY GS 2ndLt.

SQUIBB F

Duke of Wellingtons Regt.

2ndBattn. 

GREENWOOD P

CLARKSON J

DOBSON N

KELLETT S

LEWIS AE

McCARTHY T

3RDBattn

MALLINSON E 2ndLt.

FLETCHER G

SHACKLETON H

6THBattn.

ASHLEY SP Capt.

PRESTON JW

2/6THBattn.

WINTER WA

3/6THBattn.

BACKHOUS F Lt.

MANN BS Lt.

FRANKLAND EW

HARDISTY R

7THBattn.

LUPTON BC 2NDLt.

8thBattn.

COLLYER AW

EATON H

GOULDING 

LAMBERT HB

WEEDON W

9THBattn.

ARMITAGE LR 2ndLt.

BRADLEY WR 2ndLt.

DACRE B 2ndLt.

SUTHERLAND GA 2ndLt.

SWITHENBANK T 2ndLt.

DACRE M

ENGLISH SS

CLARKSON A

FAULDS J

HEPPELL J

BARNES DG

DOBSON A

RAITHBY TW

SLICER GM

SMITH RH

SWALES PH

FARR F

CHAPMAN E

ELLWOOD J

FISHER JW

HARLAND A

HOBBS R

PARKER L

SAYWELL FA

WILLIAMS PH

AMBLER N

BODDY JR

COWAN G

HUDSON GG

LOMAS TE

PEASE F

ROBINSON EM

ROLLITT GW

SCAIFE J

STONES HA

WHITLEY J

BRADLEY E

SMITH C

WARDMAN AA

ALLERTON T

ARMSTRONG J

ATKINSON J

BARNES J

BARWICK F

BATTY CM

BEANLANDS RJ

BOLLAND W

BORTOM WC

BOOKER AT

BOTTERILL J

BOWKER JC

BUCK H

BURDOCK FT

CHAMBERS W

CHILD H

CHILD JC

CLARKSON SE 

COTTINGHAM J

COWLING R

CUNNINGTON T

DALTON A

DAVIES HP

DEANE AR

DENBY J

DIXON F

DUTTON J

EARLE C W

FARRAR H

FARRAR T

FISHER J

FORD H 

FOSTER E

GALER W

GRAHAM HWG

GRANGE C

GRAY J

GREEN RD

HART W

HARTLEY R

HAYWOOD E

HEALEY TM

HODGSON EB

HODGSON R

HOLLAND A

HORNER E

HOULDSWORTH G

HOULDSWORTH W

HOULT A

HUDSON BH

HUDSON F

IREDALE J

JACKSON AJ

KEIGHLEY W

KING J

KNOWLES R

LACEY L

LAMBERT H

LAMBERT JA

LAMBERT T

LAWRENCE FT

LEACH RE

LIVINGSTONE A

LUND J

LUND JW

MACKENZIE J

MACLENNAN J

MACLENNAN J

MAXWELL W

MELLOR W

MOORHOUSE W

MOULE R

OSEY A

PARKES A

PEACOCK G

PENNOCK RH

PICKELS E 

PINDER M

POOL JH

PORTER FB

PRATT R

RAPER G

REDDY T

REEKEN JC

RENTON J

REYNARD T

ROBINSON AL

ROBINSON B

ROBINSON C

ROBINSON N

RUSSELL C 

SCOTT EJ

SCOTT L

SIDDALL JW 

SMITH F

SMITH J

SMITH S

STOTT H

THOMPSON G

TINDALL G

TOPHAM WT

TURNER JH

WADE A

WAGGETT W

WALKER TD

WALL W

WALMSLEY C

WAUGH WA

WHARTON E

WHITING F

WILD AD

WILLIAMS E

WOODRUP L

WOODRUP WR

WRAY AE

10THBattn.

PERCY GR 2NDLieut.

REDFEARN JCB

TURNER F

PERKS LL

AMOS JW

ECCLES T

EYRE C

TATE F

11THBattn.

AGAR CB

Battn. not stated

ATKINSON C

South Staffordshire

FAWCETT R Lt.

Essex Regt.

JOHNSON SSF Lt.

Sherwood Foresters

IDESON JH 2ndLieut.

Kings Own Light Infantry

SIMPSON PJC 2ndLt.

SALER JE

HOLT S

York & Lancaster Regt.

IBBOTSON F Capt.

JOHNSON H Capt.

RICKWOOD JO

McEVOY HOW

Seaforth Highlanders

BARBER WE

Gordon Highlanders

DOUGLAS JA

Royal Irish Rifles

SMEETH WS 2ndLt. 

Royal Irish Fusiliers

HOLMES A

Rifle Brigade

MIDDLEBROOK N 2ndLt.

BOULES JH

Army Cyclists Corps

ELLISON W

CROSSFIELD J

LUND JA

WARING W

London Fusiliers

COOPER A Lieut.

County of London Regt.

GUINERY SE

HOWGATE FS

Kings Royal Rifles

MIDDLEBROOK N 2ndLt.

London Scottish

THISTLETHWAITE AJH 

London Irish Rifles

BARBER WE 2ndLt.

Inns of Court Officer Training Corps

GLEDHILL AD

GRAY MK

Motor Machine Gun Service

LONGFIELD N

DIXON PF

FOX J

Army Service Corps

DAVIES GF Major

LANSDALE EE Major

MERCER SM Major

CLAYTON WB Capt.

CUTCHLEY JS Capt.

DUNLOP J Lt.

LANSDALE EC Lieut.

HARTLEY F 2ndLieut.

BRYNE A SSMajor

GARSIDE HV SMAJOR

MOISLEY J

BEAUMONT T

NEWTON TH

REED SG

HUDSON J

BROWN A

COLLEY A

ROBERTS JP

BARNES W

FRANKLAND JW

GRAVELL C

STUBBS WE

Motor Transport Section

BLAND W

DRUMMOND A

HARRISON A

MIDDLEBROOK J

NOON T

PEACOCK J

PERKINS W

PICKELS AJ

RENNISON W

SCOTT C

SMITH JE

TENNANT GS

TOWERS GC

WINDER TH

WOOD GH

WOOD R

Royal Army Medical Corps

HUMPHRIS FH Major

BATES HT Capt.

GIBSON FP Capt.

GORDON WB Capt.

SMITH FB Capt.

KESWICK JBT Lt.

RABAGLIATI NH Doctor

STANSFIELD FJ Doctor

PRIESTMAN RM

WILSON CJ

WILSON G

ROBINSON F

GAUNT EL

WILSON JW

BARRETT JW

CLAYTON J

CLAYTON JC

COOPER W

DENISON NC

FIRTH H

HARDAKER FC 

HIRST A

KEIGHLEY W

KITSON H

KRUCKENBERG FL 

LUNN RA

MIDDLEBROOK J 

NEILL R

OVERING TD

PEARCE S 

REECE F

SIMPSON T

SKILLINTON RR

SUTCLIFFE G

SUTHERLAND GR

THIRKELL HS

SIMPSON JW

WADE JH

WALTON J

Red Cross Society

CARR WF

PROCTOR S

WILSON CL

Army Veterinary Corps

SPENCER EC Vet.

Territorial Force Nursing Service

PARKINSON F

SCHICK E

SCOTT K

Army Ordnance Corps

DENISON PB Lieut.

CHAPMAN S

AMBLER A

CLARKSON EJ

JOHNSON A

Army Pay Corps

NEWBOUND HA

Royal Military Academy

GORDON AB

MAUFE HB

WHITELEY JP

Australian Contingent

FENWICK BM

BODEN GE

EMMOTT T

GILL W

HARGREAVES C

INGHAM JE

PHILPOT GH

REDSHAW S

RENTON F

RENTON G

RUANE W

SMITH S

Canadian Contingent

PHILPOT D Lieut.

RICKWOOD F

BUCK JT

BUCK F

GREEN GG

HODGKINSON GCA

KEMP EH

MOISLEY A

MYERS H

REDSHAW R

VICKERS R

WEBB R

WOLSTENHOLME R

Indian Contingent

BAMPTON JAH Lieut.

BAMPTON REFS Lieut.

BAMPTON RW Lieut.

GORDON HS Lieut.

HOLROYD TA

Interpreter Corps

GOODWIN D 2ndLieut.

BINNS H RS

CALVERT W RJA

DUELL RJ WRFA TF

HARRISON EJ RE

ROBINSON J WRA

SELBY S Corp.

SCOTT WM RF

SMITH S WRHS

TYNDALE-SMITH C Capt.

TOWERS LH Canadian

WALKER T RFC

Leave a Reply