Skipton Grammar School RUFC

Members who joined the Forces

Ashton R. wireless oper R.N.

Binns A.

Butler Sec Lt C.F. R.F.A.

Caw Pte H.F.  1 High Cyc Batt

Chapman A.S. Inns Court O.T.C.

Dickey Sec Lt J.P.Y. 10 L.I.

Driver L Cpl R.O. Training Rs

Feenney Sgt R. Leicester Regt

Foulds J.

Garside Sec Lt B. West Riding

Hanson L Cpl T.H. West Yks

Jowett Sec Lt P.  8 West Yks

Lawson Cpl W.  6 West Riding

Moore Pte R.  6 West Riding

Pickles Sig R.H.

Rodwell Sec Lt W.A. 20 D.L.T.

Rogers W.A.

Rushforth Cdt C.H.F. R.A.F.

Slane T.S. stretcher bearer R.N.S.B.R.

Smallpage T/A M.N.R. R.A.F.

Stansfield Pte V. Training Res

Sugden Pte H. Training Res

Thomson Cdt J.  R.A.F.

Tindall Rln H. K.R.R.

Tindall Rln G.F. K.R.R.

Townsend Sec Lt I.C. R.A.F.

Walker Seaman R.  R.N.

Whalley Pte W. Leicester Regt

Wilson Lt I.  R.A.F.

Woodward Pte H. Liverpool Bt

The Fallen

Butler C.F.

Caw H.F.

Rodwell W.A.

Sugden H.

Tindall H.

Honours

Jowett P.  M.C.

Skipton Ermysted’s Grammar School

WW1 died (source: “A Grammar School at War” by Steven Howarth)

1914 Major Mostyn Eden COOKSON (Royal Sussex Regiment) 

1915 Lieutenant Hedley KNOWLES (West Riding Regiment) 

1915 Lieutenant Ian Maclean WILSON (Yorkshire Regiment) 

1915 Private Horace WALKER (Australian Imperial Force)

1915 Private Frederic THORNTON (West Riding Regiment) 

1915 Lieutenant Edward James Collis SUPPLE (West Riding Regiment)

1915 2nd Lieutenant John Caldwell McINTYRE (Yorkshire Regiment) 

1916 Sergeant John COCKERILL (Royal Canadian Dragoons) 

1916 Captain Christopher Wilkinson BROWN (Royal Scots Fusiliers) 

1916 2nd Lieutenant Harold COLLEY (West Yorkshire Regiment)

1916 L/Corporal Alexander John METCALFE (Durham Light Infantry) 

1916 Private Cornelius Thomas William RIGBY (Duke of Wellington’s Regiment)

1916 Private Harold Charles PONTING King’s (Liverpool Scottish Regiment)

1916 Sergeant Arthur Frederick RYDER (King’s Own Yorkshire Light Infantry)

1916 Rifleman Harry TINDALL (King’s Royal Rifle Corps) 

1916 Rifleman Walter Morrison JOWETT (New Zealand Rifle Brigade) 

1917 Gunner Herbert WATSON (Royal Garrison Artillery) 

1917 Captain Alec WILSON (Herefordshire Regiment) 

1917 2nd Lieutenant Thomas Dugdale BROUGHTON (King’s Own Yorkshire Light Infantry) 

1917 Private Cameron WILSON (Seaforth Highlanders

1917 2nd Lieutenant Eric George GOODMAN (Dorsetshire Regiment) 

1917 Bombardier Phillip BROWN (Royal Field Artillery)

1917 2nd Lieutenant Thomas Billows BELLAMY (King’s Own Royal Lancaster Regiment)

1917 Captain James Bruce MACKAY (West Yorkshire Regiment) 

1917 Captain Claude Denman BENNETT (West Riding Regiment) 

1917 Private Ernest PLATT (Army Service Corps)

1917 L/Corporal Sydney Clement Carr BRAMLEY (East Surrey Regiment)

1917 2nd Lieutenant John Granville BERRY (West Yorkshire Regiment)

1917 2nd Lieutenant Frank Hubert GILL (West Yorkshire Regiment)

1917 Private Henry Douglas COWMAN (Duke of Wellington’s Regiment) 

1917 Private Harry Frederick CAW (Highland Light Infantry) 

1917 2nd Lieutenant Charles Harold LEE (Royal Garrison Artillery) 

1917 Private Bertie Phillip EMSLEY (Royal Fusiliers Regiment)

1917 L/Corporal William Cecil HARTLEY (London Regiment) 

1917 2nd Lieutenant William Albert RODWELL MC (Royal Engineers)

1917 L/Corporal Edward METCALFE (Duke of Wellington’s Regiment) 

1918 Private James VARLEY (Army Service Corps)

1918 Sergeant William Allan MURGATROYD DCM Royal Fusiliers)

1918 Private Ernest Edward CARTER (Northumberland Fusiliers)

1918 Private Harold SUGDEN (Northumberland Fusiliers)

1918 2nd Lieutenant Cyril Frank BUTLER (Royal Field Artillery) 

1918 Ordinary Seaman James Thomas SWALES (HMS Victory Royal Navy) 

1918 2nd Lieutenant Richard Welbury SHUTTLEWORTH (Lancashire Fusiliers attached to Royal Flying Corps)

1918 Private John LISTER (East Yorkshire Regiment) 

1918 2nd Lieutenant William Patrick BARRY (West Riding Regiment)

1918 2nd Lieutenant Joseph Henry Banks THORNTON (Lancashire Fusiliers)

1918 L/Sergeant John MITCHELL (Duke of Wellington’s Regiment)

1918 2nd Lieutenant Joseph Bryan BUSHBY (South Staffordshire Regiment) 

1918 Able-Seaman Harry Slater BROOKS (Royal Navy) 

1918 Lieutenant Joseph William LUMB MC (West Riding Regiment) 

1918 Private Tom Harry COPE (Yorkshire Regiment) 

1918 Captain Robert George Alexander DICKEY (Royal Engineers) 

1921 Captain Charles Henry PETTY (West Riding Regiment)

A AYLWYN Shown on the School Memorial but not known to have served during WW1.  Died 1914 South Africa, not believed to have been on active service. 

T PLATT Shown on the School Memorial but no evidence of T Platt in the school records

Captain Graham Fletcher HODGSON Shown on the School Memorial but no GF Hodgson in the school records.   Possible – GH Hodgson who died of fever in South Africa 1918.

WW1 Served (source: “A Grammar School at War” by Steven Howarth)

AIRD Brereto

ADDISON Richard

ALDERTON George Fisher

AMBLER Fred

Anderson Francis R

ANDERSON Joseph

ANDERSON William

ANDERSON William D

ANDREW Charles

ARMSTRONG Gilbert Roy

AYLWIN Bernard

BARGH Miles Taylor

BARKER B

Barrett Stuart P

BATTERSBY Cuthbert

BEECROFT John Edmund

BINNS A

BINNS Arnold

BISHOP W E

BOLTON Richard

BOOTH Frank Leslie

BOOTHMAN Robert

BOOTHMAN William

BORRISOW Reginald

BOTTOMLEY Samuel Clifford

BOWKER Ben

BRADLEY William Henry

BRIGHOUSE T P

BROUGHTON J S

BROWN John V

BROWN Charles Suffield

BRUNDRIT(T) Reginald

CARR Charles Vincent

CARR John

CARSON W B

CHAPMAN Allan Simpson

CHAPMAN Tom

CHESTER Richard

CHEW Frederick

CHURCHMAN James

CLAYTON Douglas

CLAYTON William Wesley

CLOUGH Harry Preston

COCKSHOT Johnson

COLUMBAIN M

COUSINS Tom

CROWTHER Maurice R

CURL Clifford

DALLEY Ronald

DALLEY W

DAWSON Harold William

DAWSON John R

DAY Sidney

DENVILLE John William

DEWHURST Edgar

DICKEY John Porter Yates

DINSDALE William

DOBSON Leslie Geoman

DODGSON George

DODGSON James

DODGSON Tom

DONALD Edgar

DOWNING Frank

DRIVER Edward Oswald

DUCKET Harold

DUCKET Robert

DUCKET Tom

DUGDALE D

DUGDALE Joseph Duncan

EARNSHAW James W

EARNSHAW Robert W

EDMONDSON Leonard

EMSLEY Wilfred J

ENGLISH Leslie Malcolm

EVANS Dewhurst

EXTON Roy

FAWCETT Thomas Alfred

FERNSBY Kenneth Ellison

GARSIDE Bernard

GAUNT John

GILL Harry Marshall

GOFFAUT A

GOODMAN A

GOODMAN Mackintosh Alan

GOODMAN Roy

GRAHAM Kenneth

GREEN Alfred

GREEN George

GREEN Thomas Arthur

GREENWOOD H H

GRRENWOOD Thomas Parker

HALLITT William

HANSON Thomas Halliday

HARDACRE William

HARDISTY C W

HARGREAVES Barrett

HARGREAVES W

HARTE Roland

HARTLEY Cecil

HARTLEY Eddie

HARTLEY Joseph Barrett

HEAP Norman Redvers                                            

HELM William Phillip

HOPWOOD Harold

HORNER Charles

HURST Harold Robert

HURST John Thomas

JAQUES Leonard

JAQUES Thomas C

JOWETT Priestley

KEIGHLEY John H M

KIDD Norman J

KRAUS F E

LANGHORN William

LAWSON Arthur

LAWSON William

LEAK Alfred Eric Piozzie

LEAK Oswald

LEE Richard

LUND James Wignall

MALLINSON Henry

MANOCK Walter Rowland         

MARQUIS Victor

MASON Walter

MAUD John

MAUDSLEY Christopher

MCKAY Bruce

MCKAY George S

MERCER William

METCALFE George Harrison

METCALFE Jerry Hardacre

MILLER Marmaduke

MITCHELL Donald

MOFFAT Ian

MOOR Richard

MORRELL George

MORRELL George

MORRIS C G M

NAYLOR Clarence

NIGHTINGALE John

NIGHTINGALE W P

OWEN Francis

PALMER Tom H

PAWSON Alfred Clarence

PEACOCK D Frank

PEFFERS J G

PENRICE Thomas D

PENSO Raffaello

PETHYBRIDGE John

PETTY John

PHILLIP Richard

PHILLIP William

PICKLES Robert Arthur

PITTS George Alan

PLUM Harry Victor

POLLARD T B

PRESTON W Henry

PRESTON John

RALPH William

RITCHIE James Gray

ROBINSON Thomas Cooper

ROBINSON William

ROGERS James Aubrey

RUSHFORTH Charles Albert Firth

SANDLAND Conrad

SHAW Thomas

SHUTTLEWORTH Charles Edward

SIMPSON Edward Hargreaves

SIMPSON Joseph Victor

SLANE Frithioth Nealson

SLOANE G

SLOCK Urbain Honore

SMALLPAGE Nathan Rivington

SMITH Joseph Henry

SMITH Robert

SMITH Wainwright

STANDING J

STEPHENSON Percy Wright

STANSFIELD Victor

STOCKDALE Frank

THISTLETHWAITE Robert

THOMPSON Jack Powell

THOMPSON Norman Brunker

THURGOOD James

TIBBETTS Joseph Lister

TINDALL Allan

TINDALL George Edward

TOBIN John

TOWNSEND Luke Clifford

VARLEY W

VERITY Tom Wrathall

WADDINGTON Charles

WALFORD John Lawrence

WALKER Robert

WALKER W

WALL Richard

WEATHERILL John Herbert

WEIR Arthur

WHALLEY Wilfred W

WHIP Herbert

WHITE L

WHITTINGHAM James Edward

WIDDUP Frank

WIDDUP Harry

WIDDUP John

WILKINSON Alfred

WILKINSON Clarence

WILKINSON F

WILKINSON Herbert C

WILLIAMS Harold

WILMAN Thomas

WILSON Alan

WILSON Colin

WILSON Douglas

WILSON Leslie

WILSON Lionel

WOOD Edward Horace

WOODWARD Harold

WRIGLEY Edmund

WRIGLEY Tom Paget

YOUNG Barry Walford

WW2 died (source: Ermysted’s School War Memorial)

J ARCHER

J V ARMITAGE

J ASHCROFT

P ATHA

M G H BARNES

P BEDFORD

E BRACKEN

J P BROOKSBANK

D T BROWN

H B CLARK

S DAGGETT

G C DINSDALE

T G DIXON

J DUNFORD

W J GALL

W W GRAY

F V HARKER

D L HARRIS

J E HOLE

D HUDSON

N LEAVER

G A MATTOCK

C S MAXFIELD

T F MORRISON

B OVEREND

N B PATEFIELD

J B PEACOCK

J H PILKINGTON

J H PRITCHARD

F R RIGBY

F H SLATER

E SMITH

J SMITH

E SPINK

J K STEWART

J B STURGEON

H TODD

J J VAULKHARD

H WALTON

E L WILSON

J WILSON

Skipton Water Street Methodist Church

(now housed at St Andrew’s Methodist & URC)

WW1

Gunner John AKERS (Royal Garrison Artillery)
2nd Lieutenant John Leslie BERRY (West Riding Regiment)
2nd Lieutenant Clarence Duckworth BOOTHMAN (Royal Air Force)
Corporal Wallace CASON (West Riding Regiment)
Sapper Arthur Chivers COLES (Royal Engineers)
Corporal Robert John COLES (West Yorkshire Regiment)
Lieutenant William Henry COLES (Yorkshire Regiment)
Private James Watson GARWOOD (West Riding Regiment)
T/2nd Lieutenant Frank Hubert GILL (West Yorkshire Regiment)
Private Jacob Carradice GREEN (West Riding Regiment)
Private Wilfred HALL (West Riding Regiment)
Gunner Arthur HAWKSWELL (Royal Field Artillery)
Rifleman Walter Morrison JOWETT (New Zealand Rifle Brigade)
Private Percy Evelyn MACEFIELD (Manchester Regiment)
T/2nd Lieutenant William Albert RODWELL (Royal Engineers)
Private John SCOTT (Worcestershire Regiment)
Gunner George Ewart THOMPSON (Canadian Field Artillery)
Private Charles THORNTON (Loyal North Lancashire Regiment)
Private Frederic THORNTON (West Riding Regiment)
Private Albert TOON (West Riding Regiment)
Herbert TOWN
Private George Edward WALKER (Australian Machine Gun Corps)
Private Horace WALKER (Australian Infantry)
L/Corporal John Wilson WILLAN (West Riding Regiment)