Settle Zion Congregational Church

(Now housed in the Folly Museum at Settle)

WW1 Roll of Honour of Those Who Served

Arnold ADAMS

George ATKINSON

John ATKINSON

Frank BALDWIN

Arthur BELL

James BELL

John BELL                             died
Robert William BELL          died

Stephen BELL 
Claude D BENNETT            died

Thomas BRADLEY

George BROWN
George BULLOCK                died
Henry BULLOCK                  died

William BULLOCK

Christopher CARDUS

Gordon CARDUS

Kenneth CARDUS

John Thomas CARDUS

William COX

Harry Johnson DIXON

Thomas FOXCROFT

Christopher Harold GRAHAM

Ernest GRAHAM

Catherine GRAHAM

Thomas HARDAKER

James HAYGARTH

Matthew HAYGARTH

John Masters HEELIS

Ernest HUMPHREY

John HUMPHREY

Robert IRVINE

Joseph Edward JOHNSON

Bertram LAMBERT

Ernest LAMBERT

Victor LAMBERT

Eric MARLOR           died

Kenneth MARLOR

Walter MAUNDERS

George MILLAN      died 
Richard MONK        died

John NELSON

John Whitfield OVERING  
John PACKARD        died
James PARKER        died

Emily PETTITT

William PHILLIPSON

Bertram RALPH

George RALPH

Robert William RALPH

George SHORT

William SHORT

Alex SMITH

Victor SMITH

Oswald TOWLER

Winfred TOWLER
William TROUGHTON died

William TUNLEY

Settle Wesleyan Methodist Church


WW1 ROLL OF HONOUR THOSE WHO SERVED

George ABRA                died

William ATKINSON

Harley BENTHAM          died

William G BRADLEY       died

Thomas H BRADLEY

Joseph E BRADLEY

Fred BALCOCK

Gordon CARDUS

Herbert CLARK              died

Frank R CLARK

Walter CLARK

Charles COX

Herbert I CRACKNELL     died

N DUCKWORTH

Thos EDMONDSON

William FLETCHER

W E GIBSON

Harold GILL

Joseph HALL

John HARRIS

Henry HEATON

John W HARRINGTON

Thos L HETHERINGTON

John HOWARTH

John LAMB

John LORD

Preston LORD

James LORD

Edward K LOWCOCK

Albert LYNE

Harry LYNE

Herbert MARSDEN

Harry MARSDEN

William MARSDEN

Sister Fanny MASON     died

Nurse Sarah J MASON

Thomas MASON

Miles L MASON

C A MILLARD

F Redmayne MORHET

George T POTTER

Ernest REDFERN

Rawson SANCTUARY

James SEDGWICK

Robert SEGGER

J Victor SMITH

Alec SMITH

John F THWAITES          died

John F WALKER

Sidney H WARNES

Wilfred W WHITELEY     died

F Pearson WHITELEY

Samuel WHITELEY

Ernest T WOOFF            died

Robert WOOFF             died

Thomas YOUNG

Settle WM


WW1

1914

G E TURNER

T H PRESTON

1915

F FROST

J M MORPHET

W G BRADLEY

F BULCOCK

1916

R H RICHARDSON

H M WALTON

A GOWER

J E BELL

H CLARK

F BALDWIN

E ELLERSHAW

E T WOOFF

R W BELL

R TOMLINSON

J E WILSON

J R LORD

1917

G S BELLAS

P HODGSON

W TROUGHTON

R MONK

R J WOOFF

H GOSS

J PACKARD

G R BULLOCK

J BOWKER

F HALPIN

J COCKELL

A RALPH

C PEACHEY

J BARRETT

1918

H HODGSON

H BULLOCK

C H HALLMARK

G CREIGHTON

E DICKINSON

E FOSTER

D H J CRACKNELL

J PARKER

J F THWAITES

G R MILLEN

R F JONES

W H BRASSINGTON

G ABRA

S J PROCTER

H BENTHAM

W W WHITELEY

J HODGSON

DORIS PROCTER

WW2

Alan BENTHAM

William BROWN

Rachel H CHARLESWORTH

Wilfred R DAY

Robert H IRWIN

Harry KENDALL

Richard MARSHALL

Jack MOORBY

Stanley MORPHET

George PERCY

John F PULLAN

Bernard RALPH

George A WEBB

Brian WEST

Arthur WILSON

H W P HAINEY Oregon

C L RHODES Indiana

2011

Matthew S HASELDIN

Settle National School

(Now Settle C of E Primary School)


WW1

George  ABRA

Frederick  BALDWIN

Robert BATESON

John Edward BELL

Robert William BELL
Harley BENTHAM

William George BRADLEY

Frank BULLOCK

George Robert BULLOCK

Harry BULLOCK

Cyril Frank BUTLER

Herbert CLARK

John COKELL

David Herbert J CRACKNELL 

Ernest DICKINSON

Edward ELLERSHAW

James EWART

Robert EWART

Fred FROST

Charles GROVE

Harold HODGSON

John HODGSON

Robert Francis JONES

Joseph Ronald LORD

Fanny MASON

George Robert MILLEN

Richard MONK

John PACKARD

James PARKER

Doris Jane PROCTER

Sydney James PROCTER

Albert RALPH

William TROUGHTON

Settle Church of the Holy Ascension

WW1


Private George ABRA (West Riding Regiment) 
Gunner John BARRETT (Royal Garrison Artillery)
Private John Edward BELL (Canadian Infantry) 
Private Robert William BELL (West Riding Regiment) 
Private George Schorah BELLAS (West Riding Regiment) 
T/2nd Lieutenant Harley BENTHAM (West Riding Regiment) 
Private William George BRADLEY (West Riding Regiment) 
T/Lieutenant William Henry BRASSINGTON (Tank Corps) 
Corporal Frank BULCOCK (West Riding Regiment) 
Private George Robert BULLOCK (Machine Gun Corps)
Private Harry BULLOCK (Lancashire Fusiliers) 
Private Herbert CLARK (West Yorkshire Regiment)
Gunner John COKELL (Royal Field Artillery) 
Private David Herbert J. CRACKNELL (Hampshire Regiment) 
Private George CREIGHTON (West Riding Regiment) 

Private Ernest DICKINSON (West Riding Regiment) 
Private Edward ELLERSHAW (West Riding Regiment) 
Corporal Ernest FOSTER (West Riding Regiment) 
Private Fred FROST (Royal Fusiliers) 
Private Harold GOSS (Northumberland Fusiliers) 
Private Alfred Thomas GOWER (East Lancashire Regiment) 

Private Charles Henry HALLMARK (West Riding Regiment) 
Private Francis HALPIN (Labour Corps) 
Private Harold HODGSON (Australian Army Service Corps) 
T/2nd Lieutenant John HODGSON (Durham Light Infantry) 
Private Peter HODGSON (Northumberland Fusiliers) 
Private Robert Francis JONES (Grenadier Guards) 
Private Joseph Ronald LORD (Royal Lancaster Regiment) 
Private George Robert MILLEN (East Yorkshire Regiment) 
Rifleman Richard MONK (King’s Royal Rifle Corps) 
L/Corporal John Middleton MORPHET (West Riding Regiment) 
Private John PACKARD (Sherwood Foresters) 
Private James PARKER (Border Regiment) 
Sergeant Charles PEACHEY (West Riding Regiment) 
Captain Thomas Haworth PRESTON (East Lancashire Regiment) 
Nursing Member Doris Jane PROCTER (Voluntary Aid Detachment) 
Able-Seaman Sydney James PROCTER (Royal Naval Division) 
Private Albert RALPH (West Riding Regiment) 
Private John Frank THWAITE (West Riding Regiment)
Rifleman Robert John TOMLINSON (King’s Royal Rifle Corps)
Private William TROUGHTON (West Riding Regiment) 
Wireless Telegraph Operator George Edward TURNER (Royal Navy)
Private Harry Marsden WALTON (Coldstream Guards) 
Private Wilfred Wilkinson WHITELEY (Northumberland Fusiliers)
Rifleman John Edward WILSON (King’s Royal Rifle Corps) 
Private Ernest Thorpe WOOFF (West Riding Regiment) 
L/Corporal Robert John WOOFF (Durham Light Infantry)

WW2

Alan Bentham

William Brown

Rachel H Charlesworth

Wilfred R Day

Robert H Irvine

Harry Kendall

Richard Marshall

Jack Moorby

Stanley Morphet

George Percy

John F Pullen

Bernard Ralph

George A Webb

Brian West

Arthur Wilson

HWP Hainey USA

CI Rhodes USA