Pannal Village Hall (Memorial Institute)

WW2 Served

J BARKER Pte
W BARKER Cpl
G BARKER AB
ER BROOKS Cpl
A BAMFORTH Pte
R BINNS Sgt
M BINNS Sgt
J BARNETT Sapper
W BARRETT Flt Lt
RS BARNETT
W BRAKES AB RN
H BROWN Capt
RA BRAITHWAITE Gnr
G BRUCE Lt Col
A CATLEY Stoker
A CUNNINGHAM Tele
E CUNNINGHAM Lt
A COBB Sgt
E COBB Pte
J CLAPHAM Pte
J CURTIS Lt
EW CLAY Major
G DICKSON Paratrooper
G DRAYTON Bmdr
R DYSON Sgt
R DIXON Flt Sgt
P ELLIS Pte
G ELLIS Pte
D FOZARD L/Cpl
S FOZARD L/Cpl
G FOZARD L/Cpl
H FOSTER Flt Sgt
F GREEN Pte
CW WALKER Lt
R GOTTS
FJ GASCOIGNE
D HOLDER Spr
J HUNTER Pte
P HALLINAN Pte
J HOPE Pte
J HARRISON L/Bmbr
J HALL Cpl
RR HUDSON L/Cpl
PJ HOLDER Gnr RA
AC HOPEWELL Major
N HIRST Flt Lt
PEJ HALL Major
A HANDLEY Col
G HUSTLER Capt
R INGLE Pte
E INGLE Paratrooper
C JAKEMAN
J LAMBERT
T LAMBERT
G JAKEMAN Pte
A LITTLE Gnr
JM MIDDLETON Pte
J McDOUGALL Capt
Max COATS Pte
B O’HARA Pte
PH OGDEN Flt Lt RAF
C POTTER S/SgtM
JK PAINE RAF
Pryce A JONES P/Off
A PICKARD LAC
JS RUDDOCK R/Gnr
C RUDDOCK Cpl
JR LYNE F/Off
A SPAVEN Spr
H SIDALL Cpl
R SHUTT LAC
R SHUTT Capt
JD SEATON Capt
RH SCHOFIELD Major
AR SCOTT Pte
FB SPEDDING Major
DC STRINGFELLOW Capt
HP TULLS
M TURNER Marines
D TURNER L/Cpl
R TAYLOR Capt
J THORNE RE
A THOMPSON LAC
P WRIGHT Sgt
NR WOODHEAD Major
Miss S BOND WRNS
Miss S DUNCAN ATS
Miss G CLAYTON ATS
Miss VL HUDSON QANS
Miss J HEY WRNS
Miss WM JESSOP WRNS
Miss L JESSOP WRNS
Miss D STRINGFELLOW MBE QANS

WW2 Died

J BARRETT Private
B CAREY Corporal
W FOZARD Private
EMC GUEST DFC Flt Lt
R POTTER Private
G SHUTT RAF
K TEMPEST Flt Sgt

WW1 Killed in Action or Died of Wounds

BURNLEY S Lt 1/5 West Yorks
BENTLEY H West Yorks
CLARKSON FE West Yorks
CLAPHAM H Royal Field Artillery
FOZARD W RFC
FOZARD J Welsh Guards
FISHER G Durham Light Infantry
HUDSON RB Oxford & Bucks Light Infantry
JENKINSON JW 1/5 West Yorks
JEFF GR Royal Field Artillery
KNOWLES A Northumberland Fusiliers
LAMB M West Yorks
LUMBY G West Yorks
MAWSON C West Yorks
NEWBY E Royal Field Artillery
OUTHWAITE R Royal Army Medical Corps
OGDEN WF Lt Tank Corps
PICKARD W West Yorks
RATHMELL E West Yorks
SMITH C Royal Air Force
TEMPEST S 8th King’s Own Yorkshire Light Infantry
TEMPEST JL West Yorks
TOWSE A West Yorks
TOWSE G Royal Navy
TOWERS R West Yorks
WOOD JP West Yorks
WOOD SS Capt Royal Army Service Corps MT
WEATHERHEAD Allen Royal Field Artillery
WEATHERHEAD Arthur West Yorks
Served WW1
BORDESSA AT MT ASC
BURTON GH RAF
BAKER G Gloucesters
BINNS L Lt MT ASC
BRYER W ASC
BRYER E 18TH West Yorks
BRYER R RAF
BROOKS G RAMC
BROOKS P 8TH Yorks & Lancs
BROWN RA 7TH Northumberland Fusiliers
BATTEN F Yorkshire Light Infantry
BENTLEY P RAMC
BLACKBURN JF RAMC
BLACKBURN 5TH DC
BORDESSA BC RE
BALDWIN T RAF
BROOKSBANK FH RNVR (Telegraphist)
BARKER H RE
COATSWORTH RG HMS BLONDS
CASSIDY EH RAMC
CORDON SB Labour Corps
CROSSLAND R (Capt) General List
CROSS EP 5th West Yorks
CLARKSON G RAF
COATSWORTH J East Yorks
COOPER W RAOC
CONYERS JD Lt West Yorks
CONYERS F (Lt) West Yorks
COTTON CL West Yorks
CARGILL H RFC
DEMAINE C RE
DEMAINE J ASC
DEARLOVE W West Yorks
DENNISON Fred West Yorks
DOBSON RE Tank Corps
DEMAINE CH MT ASC
DALTON JD 10TH Northumberland Fusiliers
DODD RG Royal Sussex
DOBBY A RE
DANIEL GH West Yorks
DANIEL F RGA
ELLIS O Yorks & Lancs
EMERSON E Welsh Fusiliers
EVANS WH RGA
FOSTER J MT ASC
FISHER CM MM RFA
FOSTER FE MAC ASC
FREEMAN CF RGA
GILL J OCB
HOLLY T West Yorks
HAWES G West Yorks
HARDISTY AV 5TH Dragoon Guards
HEALEY L West Yorks
HUDSON G (Lt) RGA
HUDSON N (Lt) Yorkshire Dragoons
HUDSON Godfrey Canadian Corps
HAMMOND R Yorkshire Dragoons
HOLROYD B (Capt) RAMC
HEWSON CW Northumberland Fusiliers
HARVEY J RBF
HALL WA 2ND Leicesters
HILL GW RAMC
HILL WR RAMC
HOBKINSON A West Yorks
HOBKINSON L RE
HUNTER EE MGC
HAYTEN J LC
INGLE JG Remounts
JAKEMAN G RE
JUBB JH RAMC
JENKINSON A Coldstream Guards
JENKINSON E RFA
JONES J 161 Labour Corps
JENKINSON JW West Yorks
KEMPSTER W Labour Corps
KEMPSTER W Manchesters
KNOWLES F RE
KNOWLES A West Yorks
KIRK CB MC (Capt) Yorks & Lancs
LAMBERT A MT ASC
LAMBERT F Coldstream Guards
LAMB F ASC
LAMBERT A RAMC
LISTER T West Yorks
LISTER JH RE
LAW EV Labour Corps
LUMB C RAF
LEE WS MT ASC
LEEDHAM F RAF
LITTLE W Labour Corps
MIDDLETON C RE
MACLARAN RF (Capt) ASC
MORRELL Scottish Rifles
NIGHTINGALE T West Yorks
NIGHTINGALE H MT ASC
NIGHTINGALE L 9TH West Yorks
NEWBOULD T RE
OUTHWAITE R RGA
OLIVER F ASC
OGDEN JR (Lt) KOYLI
PAYNE J MT ASC
PICKARD Walter West Yorks
PARKS HC AE Co
PEARSON C AE Co
PADGETT T RFA
PADGETT W West Yorks
ROUSE S Leicesters
RAFER S (Lt) MT ASC
RADCLIFFE F RFA
ROBERTS RDE (Capt) DLI
RAE ND 13TH Yorks & Lancs
REDHEAD J KRRC
RENNISON T ASC
LAWYER EC West Yorks
SHUTT E RE
SKERTEN WJL HMS Victoria
SKERTEN C Navy
SHUTT C RE
SMITH T West Yorks
SCARGILL HB (Capt) RAMC
TEMPEST W 8TH KOYLI
TEMPEST A RFA
TEMPEST N 1ST Herts
TOWERS R Lancashire Fusiliers
TOWSE E West Yorks
TOWSE F The Buffs
WRIGHT HD MT ASC
WALKER H 91ST Labour Corps
WEATHERHEAD H RE
WEATHERILL W RESignals
WILSON JT ASC
WEBSTER E AARGA
WHITLAM P RAF
WHITLAM GM HMS Agamemnon
WILKS DT 2/6 Royal Sussex
WRAY ER MT ASC
WEATHERHEAD F Australian Infantry
WEATHERHEAD J Grenadier Guards
WEATHERHEAD M MM DLI
WOOD A Northumberland Fusiliers
WOOD JP West Yorks
WOOD E
WOOD A Lincolns
WOOD R RE
WHITLAM C West Yorks
WILKINSON J RAF
WILSON G RFA
WILSON D Yorkshire Hussars
WOOLER EO Yorkshire Hussars
YATES H (Lt) Duke of Wellingtons
WOOD W West Yorks

Pannal St Robert’s Church

Died WW1

Charles JC BLACKBURN Captain West Yorkshire Regiment

Kenneth DIXON Lieutenant West Riding Regiment

E Sidney BURNLEY 2ND Lieutenant West Yorkshire Regiment

Roland B HUDSON 2ND Lieutenant Oxford & Bucks Light Infantry

Walter E OGDEN 2ND Lieutenant Tank Corps

Colin SMITH 2ND Lieutenant Royal Flying Corps

James WEATHERHEAD Petty Officer 1st Class Royal Navy

Ernest MORRELL Corporal Cameronians

Herbert CLAPHAM Bombardier Royal Field Artillery

John L TEMPEST Lance Corporal West Yorkshire Regiment

Allan WEATHERHEAD Bombardier Royal Field Artillery

Arthur WEATHERHEAD Lance Corporal West Yorkshire Regiment

Harold L BENTLEY Private West Yorkshire Regiment

Frank E CLARKSON Private West Yorkshire Regiment

George FISHER Private Durham Light Infantry

Joseph E FOZARD Private Welsh Guards

William FOZARD Air Mechanic 1st Class Royal Air Force

George R JEFF Driver Royal Field Artillery

John Wm JENKINSON Private West Yorkshire Regiment

Arthur KNOWLES Private Northumberland Fusiliers

Charles MAWSON Private West Yorkshire Regiment

Edward NEWBY Gunner Royal Field Artillery

Richard OUTHWAITE Private Royal Army Medical Corps

William PICKARD Private West Yorkshire Regiment

Ernest RATHMELL Private West Yorkshire Regiment

James S TEMPEST Private King’s Own Yorkshire Light Infantry

Albert TOWSE Private West Yorkshire Regiment

James P WOOD Private West Yorkshire Regiment

Stanley S WOOD Private Royal Army Service Corps (MT)

Died WW2

John BARRETT Private Green Howards

Basil CAREY Corporal Royal Air Force

Willie FOZARD Private Yorks & Lancs Regiment

E Melville C GUEST DFC Flight Lieutenant Royal Air Force

Roy POTTER Trooper Royal Wiltshire Regiment

Geoffrey SHUTT Flight Sergeant Royal Air Force

Kenneth TEMPEST Flight Sergeant Royal Air Force