Baildon Tong Park War Memorial

WW1

Harold Anderson

Herbert Barraclough

Fred W. Barraclough

Joseph Barraclough

Willie Barraclough

Ernest Bottomley

Charlie Dawson

Nathan Halliday

Tom Harrison

Walter Harrison

Richard Harrison

John Howitt

Elliot Hutton

Norman Gilks

Norman Long

Michael Edward McCuen

Willie McHugh

Tom Metcalf DCM

Samuel Pitts

John William Slingsby

WW2

G CHEETHAM

G READ

Baildon Tong Park Club & Institute WMC War Memorial

1914-1918 Died

BROOK Andrew

BROOK Jessie

BANHAM Jack

BUTTERFIELD James

BINNS Tom

BALDWIN Willie

DRAKE Jack

DAWSON Robert

DENBY Richard

DENBY Harry

EASY Ernest

ELLIS Willie

FIELDHOUSE Harrison

GRAVESTOCK Sam

HAINSWORTH Willie

HAINSWORTH Fred

HUTTON Tom

HODGSON Henry

HODGSON Ben

HODGSON Harold

HODGSON Joe

HARDY John

HILL George

JEFFREY Willie

LONG Horace

LONG Charles

LONG John

LONG Herbert H

LAYCOCK Herbert

LAMBERT Willie

LEACH Fred

LEACH Clifford

METCALF John

McCONE John

McCONE James

McCONE Pat

NEVINS Fred

PHILLIPS Tom

PHILLIPS Ben

PENNY James

RAISTRICK Willie

RAMSDEN George

ROBINSON Waddington

STEAD Albert

STEAD Martin

STEAD Herbert

WATMOUGH Willie

WATMOUGH James

WILKINSON Sam

WILKINSON Arthur

WILKINSON John W

WILSON Thomas A

WATSON Willie

1939-1945 died

HUTTON Elliott

HARRISON Richard

HARRISON Walter

HARRISON Tom

HOLGATE Arthur

HODGSON James

LONG Norman

McCUEN Edward

McHUGH Willie

PITTS Sam

SLINGSBY Willie

CHEETHAM George

READ George

Baildon Parish Church. St John’s War Memorial

World War I

E. S. Ambler

H. Anderton

J.T. Archer

J. Badland

A.B. Bagworth

J.W. Bailey

J. Bailey

H. Bairstow

P. Balmforth

F. Barraclough

H. Barraclough

J. Barraclough

W. Barraclough

A. Bathers

F. Beech

E. Bentley

F. Bird

F. Booth

E. Bottomley

W. Bousfield

B. Bower

J.W. Brook

J.A. Brook

R. Brown

 J.W. Duckworth

F. Dyson

E. Ellis

H.W. Field

J. Foy

F. Furness

S.M. Geld

N. Gilks

B. Gill

E. Goodall

H. Gregson

J. Greenwood

T. Greenwood

S. Haigh-Lumby

L. Hall

W. Hall

G. Halliday

N. Halliday

E. Halliday

J. Hannaford

R. Harrison

T. Harrison

W. Harrison

A.V. Heslop

A. Hewitson

G. Hodgetts

J. Hodgson

M.S. Hodgson

W.A. Holgate

E.L. Holmes

J. Hewitt

E. Hutton

J. Ingham

A. Johnson

W.H. Jones

H. Lancaster

M. Law

P. Leeming

R. Lister

C. Long

M. Long

N.S. Lund

C. Margetts

M.E. McCuen

W. McHugh

G. Mead

T. Metcalfe

C.V.A. Middleton

H. Midgley

J.A.V. Midgley

W. Midgley

W. Midgley

C. Mitchell

J. Mitchell

B. Mitchelson

W. Murgatroyd

W. Murgatroyd

G. Myers

C. Newall

A.W. Newsholme

B. Nicholson

C.W.M. Nicholson

B. North

J. Oddy

W. Peal

J. Peel

P. Pemberton

S. Pitts

J.N. Pullan

J.W. Pullan

M. Raistrick

W. Raistrick

P. Raspin

A. Rawstron

A. Robinson

E. Robinson

W. Robinson

B. Roomn

L. Scott

C. Simmonds

J. Skeate

J.W. Slingsby

E. Smith

H. Smith

S. Smith

H. Stoney

N.C. Studley

H. Sutcliffe

G. Tarrant

E. Taylor

J.W. Taylor

W. Thompson

W. Thompson

F. Waddington

F. Wadkins

W.R. Wardman

C.A. Watson

T.A. Weightman

G.A. Whitehead

G.N. Whitehead

H. Whitehead

J. Whitehead

T. Whitehead

J. Whitley

J.T. Whittaker

L. Wildman

H. Wilkinson

A.J. Wilson

A. Wood

Also: G.W.E. Maude & M.D.W. Maude sons of the Lord of the Manor

WWII

E.A. Bairstow

A.R. Bell

F. Bishop

W.P. Blewitt

H. Boocock

D.E. Bottomley

L. Brewer

D. Broderick

C. Broom

G. Brown

J. Carter

W. Catterall

H. Cavanagh

G.T. Cheetham

V. Chittenden

J.H. Claridge

M.J.E. Clark

J. Clayton

F. Cooper

F. Crabtree

A. Dalrymple

A. Dean

H.H. Denby

R. Denney

H. Dolphin

J.S. Greenwood

C. Haigh

E. Hainsworth

J.B. Hall

H. Hartley

F.A.S. Haynes

F. Heron

B. Hick

S. Hird

H. Holmes

A. Hood

E.D. Hyland

J. Jackson

H. Jeffrey

E. Johnson

T.H. Jowett

E.T. Laverack

C.W. Lee

D.H. Mann

T.E. Mackrill

C. Mash

E. Mellor

A. Murgatroyd

T. McMahon

C. Nash

J. Neale

H. Newman

I. Ogden

N.F. Petty

G.A. Phelps

J. Plews

A. Pollard

C.W. Poole

C.H. Queripel

D.L. Rawnsley

G. Read

W.L. Rees

J.S. Sharp

W. Simmons

J.S. Singleton

L.J. Stacey

S.M. Stacey

J. Stirk

C. Thompson

H.H. Thompson

M. Thompson

H. Throup

G. Turner

P.R. Unwin

L.N. Vaudin

E.A.O. Vaughan-Bentley

R.J. Wadsworth

J.S. Walton

W. Watson

A.H. Wettone

J. Whitaker

L. Whitaker

R. Whitfield

J.S. Wigglesworth

E.O. Wildman

R.D. Williams

W.H. Zillessen

Baildon Salt’s Grammar School WM

WW1 DIED

2ND Lt N G AIREY MM

E G FIRTH

H GOTT

2ND Lt J T HALL

J H L HALL

2ND Lt F H HOYLE

S JACKSON

H JONES

2ND Lt S F JOWETT

2ND Lt E LINDOW

Lt E M KERMODE DCM MC DSO

2ND Lt R LISTER

2nd Lt W MORGAN

M E HANBY

V H PARK

Lt J H MULLER

M B PATERSON

Capt R SARSBY

S C STEAD

2nd Lt W S SMITH

A C STUART

N STUART

J E G TURNER

L V WATSON

A WEBSTER

L A WILKINSON

H R WRIGHT

M E WRIGHT

L E WILCOCK

WW2 DIED

ALLANSON V

BELL A R

BLACKBURN A

CHEETHAM G M

CRYER L

HOBSON D H

DEAN A

DENBY A

FAWCETT J

FAWCETT J R

GILL R

GREENHOUGH J W

HALL J B

HARLEY A

HERON F

HIRD L

HUSTLER J S

JACKSON G W

JACKSON J

JOWETT T

KIRKPATRICK D

LINLEY A R

LAWSON T

NICHOLSON T

OGDEN J

POOLE S M

WELBURN K

WILSON E L

Baildon Soldiers & Sailors Club WM

WW1

ES AMBLER

H ANDERTON

JJ ARCHER

J BADLAND

AB BAGWORTH

JW BAILEY

J BAILEY

H BAIRSTOW

T BALMFORTH

F BARRACLOUGH

H BARRACLUGH

J BARRACLOUGH

W BARRACLOUGH

A BATHERS

F BEECH

E BENTLEY

F BIRD

F BOOTH

E BOTTOMLEY

W BOUSFIELD

B BOWER

JW BROOK

R BROWN

AV BRUNT

W BURGESS

J BUTTERFIELD

G CALVERT

W CALVERT

FS CAWTHORNE

F CLARKE

H CLOUGH

W COX

H CRAVEN

C DAWSON

TA DOBSON

JW DUCKWORTH

A JOHNSON

F DYSON

E ELLIS

HW FIELD

J FOY

F FURNES

P GAMBLE

S GELDER

N GILLIS

B GILL

E GOODALL

H GREGSON

J GREENWOOD

T GREENWOOD

SH LUMBY

T HARRISON

W HALL

L HALL

G HALLIDAY

N HALLIDAY

J HAUMFORD

T HARRISON

W HARRISON

A HEWITSON

G HODGELLS

J HODGSON

MS HODGSON

J HOWITH

WA HOLGATE

EL HOLMES

E HUTTON

J INGHAM

WH JONES

H LANCASTER

M LAW

P LEEMING

R LISTER

C LONG

N LONG

NS LUND

TC LUND

MDW MAUDE

C MARGELLS

ME McCUEN

W McHUGH

G MEAD

T METCALFE

A MIDDLETON

H MIDGLEY

WM MIDGLEY

JAV MIDGLEY

Wm MIDGLEY

C MITCHELL

J MITCHELL

B MITCHELSON

W MURGATROYD

N MURGATROYD

C NEWALL

AW NEWSHOLME

B NICHOLSON

CWM NICHOLSON

B NORTH

J ODDY

W PEAL

J PEEL

P PEMBERTON

S PILLS

JW PULLAN

M RAISBECK

W RAISTRICK

P RASPIN

A RAWSTRON

A ROBINSON

E ROBINSON

W ROBINSON

SB ROOUM

L SCOTT

C SIMMONDS

J SKEATE

JW SLINGSBY

E SMITH

H SMITH

S SMITH

H STONEY

NC STUDLEY

H SUTCLIFFE

G TARRANT

E TAYLOR

JW TAYLOR

W THOMPSON

Wm THOMPSON

F WADDINGTON

F WADKINS

WR WARDMAN

CA WALSON

TH WEIGHTMAN

AG WHITEHEAD

GN WHITEHEAD

J WHITELEY

JC WHITAKER

L WILDMAN

H WILKINSON

AJ WILSON

H WHITEHEAD

WW2

EA BAIRSTOW

AR BELL

F BISHOP

WP BLEWILL

H BOOCOCK

DE BOTTOMLEY

L BREWER

D BRODRICK

C BROOM

G BROWN

W BROWN

J CARTER

W CATTERALL

H CAVANAGH

GT CHEETHAM

JH CLARIDGE

V CHITTENDEN

MJE CLARK

J CLAYTON

T COOPER

F CRABTREE

A DALRYMPLE

A DEAN

HH DENBY

R DENNEY

H DOLPHIN

JS GREENWOOD

E GREENWOOD

C HAIGH

E HAINSWORTH

JB HALL

H HARTLEY

FAS HAYNES

F HERON

B HICK

S HIRD

H HOLMES

A HOOD

ED HYLAND

G HULL

NK INGRAM

J JACKSON

H JEFFREY

E JOHNSON

TH JOWETT

ET LAVERICK

RE LEACH

GW LEE

D MANN

TE MACKRILL

C MASH

E MELLOR

A MURGATROYD

T McMAHON

LO NASH

H NEWMAN

I OGDEN

NF PETTY

GA PHELPS

J PLEWS

A POLLARD

CW POOLE

CH QUERIPEL

D RAWNSLEY

G READ

WL REES

JS SHARP

W SIMMONDS

JS SINGLETON

L J STACEY

SM STACEY

J STIRK

C THOMPSON

M THOMPSON

HH THOMPSON

H THROP

G TURNER

J TURNER

PR UNWIN

LW VAUDIN

? BENTLEY

RJ WADSWORTH

JS WALTON

AH WETTONE

J WHITAKER

L WHITAKER

R WHITFIELD

JS WIGGLESWORTH

EO WILDMAN

RD WILLIAMS

W WATSON

WH ZILLESSEN