SKIPTON GRAMMAR SCHOOL RUC

Members who joined the Forces

Ashton R. wireless oper R.N.

Binns A.

Butler Sec Lt C.F. R.F.A.

Caw Pte H.F.  1 High Cyc Batt

Chapman A.S. Inns Court O.T.C.

Dickey Sec Lt J.P.Y. 10 L.I.

Driver L Cpl R.O. Training Rs

Feenney Sgt R. Leicester Regt

Foulds J.

Garside Sec Lt B. West Riding

Hanson L Cpl T.H. West Yks

Jowett Sec Lt P.  8 West Yks

Lawson Cpl W.  6 West Riding

Moore Pte R.  6 West Riding

Pickles Sig R.H.

Rodwell Sec Lt W.A. 20 D.L.T.

Rogers W.A.

Rushforth Cdt C.H.F. R.A.F.

Slane T.S. stretcher bearer R.N.S.B.R.

Smallpage T/A M.N.R. R.A.F.

Stansfield Pte V. Training Res

Sugden Pte H. Training Res

Thomson Cdt J.  R.A.F.

Tindall Rln H. K.R.R.

Tindall Rln G.F. K.R.R.

Townsend Sec Lt I.C. R.A.F.

Walker Seaman R.  R.N.

Whalley Pte W. Leicester Regt

Wilson Lt I.  R.A.F.

Woodward Pte H. Liverpool Bt

The Fallen

Butler C.F.

Caw H.F.

Rodwell W.A.

Sugden H.

Tindall H.

Honours

Jowett P.  M.C.

OTLEY RUC

Members who joined the Forces

Atkinson Dvr W. 4 W.R. R.F.A.

Barker Capt N.  M.E.

Barker Sgt S.  H.E.

Barker Lt F. 4 W.R. R.F.A.

Barrett L Cpl V.  R.E.

Bartle Pte J.A.L. North Lanc

Booth Pte H.  R.A.M.C.

Brotherton Capt W. East Yorks

Brotherton Sgt T. W.R.  H.F.A.

Brown Capt A. West Yorks

Brown Cpl H.  H.S.C.

Brown Pte K. West Riding

Brumfitt Pte H. 4 W.R. R.F.A.

Brumfitt Pte K. 4 W.R. R.F.A.

Catenn Bd G. 4 W.R. R.F.A.

Crowe Bd G. 4 W.R. R.F.A.

Crowe Sgt S.E. R.A.M.C.

Crowe Sec Lt I.K. West Yorks

Darnborough Bd H. 4 W.R. R.F.A.

Duncan Lt Col 4 W.R. R.F.A.

Duncan Major H.S. 4 W.R. R.F.A.

Duncan Capt H. 4 W.R. R.F.A.

Elliot Staff Sgt D.A. R.G.A.

Geenty Air Mech J. R.A.F.

Halstead Pte F. 49 Gordon H

Hellewell Sec Lt S. West Yk

Holgate Gnr H. 4 W.R. R.F.A.

Holgate Gnr T. 4 W.R. R.F.A.

Hymas Cpl F. 4 W.R. R.F.A.

James Dvr J. 4 W.R. R.F.A.

Kidd Major V. West Riding

Lambert Pte G. East Yorks

Lawson Cpl J. 4 W.R. R.F.A.

Lockwood Sec Lt A. R.G.A.

Mason Lt D.C. 4 W.R. R.F.A.

Mason Pte B. 4 West Riding

Moxon A.B. Seaman T. R.N.

Norfolk Pte E. 4 West Rdg

Othic Sgt W. West Riding

Preston Pte W. West Rdg

Ralph Sec Lt H.  R.C.

Robinson Sgt J. West Riding

Stevenson Staff Sgt H.F. 245 Brigade R.F.A.

Todd Bd H. 4 W.R.  R.F.A.

Towns Lt

Walker Cdt J. 4 W.R. R.F.A.

Walker Pte H. R.A.M.C.

Warburton Petty Off H. R.N.

Wilkinson Air Mech E. R.A.F.

Wilkin Bd J. 4 W.R. R.F.A.

Winterburn Lt J. R.G.A.

Wise Sgt A. 245 Brigade R.F.A.

Wright Axxx H. R.N.A.S.

The Fallen

Elliot Staff Sgt D.A. R.G.A.

Hymas Cpl F. 4 W.R. R.F.A.

Kidd Major V. West Riding

Lockwood Sec Lt A. R.G.A.

Preston Pte W. West Rdg

Stevenson Staff Sgt H.F. 245 Brigade R.F.A.

Todd Bd H. 4 W.R. R.F.A.

Wise Sgt A. 245 Brigade R.F.A.

Honours

Barker Capt N.  O.B.E.

Brotherton Sgt T. twice mentioned in despatches

Crowe Bd G.  M.M.

Duncan Lt Col D.S.O. and two bars

Duncan Major H.S. M.C.

Othic Sgt W. Crois de Guerre M.M. 1914 star

Wise Sgt A.  M.M.

ILKLEY GRAMMAR SCHOOL RUC


Members who joined the Forces

Akkroyd wire-oper G.M. Mercantile Marine

Atkinson Lt J.C. R.E.

Bartle Pte J.A.L. North Lanc

Box Lt C.A.  R.A.F.

Box Cdt A.D.  R.A.F.

Breffit Pte S.S. Canadians

Brownlow Capt G.F.S. Manch

Burns Sec Lt J.F. M.M.G.C.

Campbell seaman W. R.N.

Cawdry Sub Lt C.J. R.N.

Corby Staff Capt W.M. R.G.A.

Cornwell Pte E.H. North Staffs

Dove Gnr F.R.  R.F.A.

Evans Lt W.A.  R.A.F.

Geenty Pte J.  R.A.F.

Gledhill Lt A.D. R.A.F.

Graham Lt H.  R.A.F.

Hardaker C.

Hewitt Pte R. Leicester Regt

Hope Cdt E.C. Canadian R.A.F.

Houseman Pte H. K.O.Y.L.I.

Hughes Lt J.  R.A.F.

Johnson Cpl J.A. West Riding

Labatt Sec Lt W.H.E. R.A.F.

Lickfold Lt E.R. R.A.F.

Lupton Lt G.V.  A.S.C.

Major midshipman S.E. R.N.

Moisley Pte H. Devon Regt

Moxon Pte A. Royal Marines

Moxon seaman T.  R.N.

Moxon Lt P.  R.F.A.

Musgrave K.W. Leeds O.T.C.

Parratt Cpl H.S. Leicester Regt

Russell Pte C.L. A.S.C.

Sellers Gnr G.  H.A.C.

Smith Pte H.  D.L.I.

Sykes Lt E.  R.A.F.

Todd Sec Lt N.S.  R.A.F.

Tunnicliffe Lt W.A.M. R.G.A.

Tweed Cdt A.R.M. Camb Uni O.T.C.

Wilkinson Pte B.I. A.S.C.

White Lt J.W.  R.A.F.

Honours

Atkinson Lt J.C.  M.C.

Burns Sec Lt J.F. M.C.

Corby Staff Capt W.M. M.C.

Ilkley RFC


Members who joined the Forces

Ameler Dvr W.  A.S.C. (M.T.)

Armistead Capt E.E. West Yks

Atkinson Pte J. West Riding

Atkinson Pte W. A.S.C.

Atkinson.Pte A.H. East Yorks

Barnes Pte J. West Riding

Barnes A.

Barnes Sgt E. 18 Hussars

Barwick Gnr T.  R.F.A.

Bates Lt N. K.O.Y.L.I. Kings African Rifles

Bates Lt R.S. 144 Reg Ind Army

Bell Staff Sgt Farr J. R.F.A.

Blagg Gnr I. Canadian F.A.

Boden Pte G.R. Australian Inf

Bower Gnr W.  R.F.A.

Bradley Lt W.  R.A.F.

Broomhead Gnr J. R.F.A.

Brown Dvr H.  A.S.C.

Burke Pte W. West Riding

Burns Sgt major P.C. A.S.C.

Clarkson Pte W. West Riding

Clay Lt A.B.  R.A.F.

Collyer Pte A. West Riding

Cooper Lt A.  M.G.C.

Cowbrough L Cpl S. West Yks

Crowther Sap H.  R.E.

Dacre Lt B. West Riding

Dawson Lt H.  R.F.A.

Dean Lt R. West Riding

Dean Dvr C.  R.F.A.

Dennison Major P.B. A.O.C.

Dickinson Bd G. R.F.A.

Earnshaw Bd G.H. R.G.A.

Eaton Pte H. West Riding

Ellwood Sgt J. West Riding

English Capt S.S. Leicester Rg

Ettenfield Pte W. Northd Fus

Fisher Pte F. West Riding

Fisher Sgt J.W. West Riding

Forster Lt C.W. R.F.A.

Fox Gnr J. M.G.C.

Gaines Sgt Maj S. R.F.A.

Gallagher L Cpl F. West Rdg

Garside Gnr R. R.F.A.

Geenty shoesmith G.  R. Fus

Giles Sgt F. West Yorks

Goose Pte H. A.P.C.

Green Pte V. A.S.C. (M.T.)

Hampshire Sec Lt F. R.F.A.

Hanson Pte W. Northd Fus

Hardisty Pte R. West Riding

Hargreaves Cpl W. A.O.C.

Harrison Sgt F.C.D. Scot Hsc

Hastings Sec Lt I.H. R.F.A.

Hebblewhite Dvr W. R.F.A.

Higham Pte A. Canadian Inf

Hobson Gnr A.  R.F.A.

Holmes Bd W.  R.G.A.

Holroyd Lt I. East Yorks

Horner Dvr E.  R.F.A.

Hudson Gnr E.  R.F.A.

Ingham Sgt J. Australian Inf

Keenan Dvr J.  R.F.A.

King L Cpl J.A. Liverpool Scot

Lambert Pte H.H. West Riding

Lambert Dvr I.  R.F.A.

Lambert Pte J. West Riding

Lawson Sap W. R.E.

Lee Lt A.H. West Riding

Lister Air Mech C. R.A.F.

Locke Lt G.W.  R.F.A.

Longfield Capt J.N. R.A.F.

Lund Pte J. West Riding

Matthews Pte H. West Yorks

Maufe Capt F.W.B. R.F.A.

Middlebrook Dvr J.  A.S.C. (M.T.)

Moore Sec Lt I.G. R.F.A.

Mullen Lt N. West Yorks

New Gnr F.  R.F.A.

Nunns Cpl Wheeler A. R.F.A.

O’Shea Sap P.  R.E.

Peacock Sgt T.  R.F.A.

Peacock Sgt H.  R.F.A.

Pennock Dvr G.  A.S.C. (M.T.)

Pennock Dvr R.  A.S.C. (M.T.)

Petrie Capt P.C. Royal Fus

Phillips Pte R. Canadian Inf

Pinder Dvr R.  R.F.A.

Pocklington Dvr W. R.F.A.

Rabagliati Lt Col E. R.A.F.

Rayner Staff Sgt Farr S. Yorks Hussars

Rayner Lt W.  R.F.A.

Readhead Bd A.  R.F.A.

Rhodes Lt J.R.  R.F.A.

Robinson Sgt F. R.A.M.C.

Robinson Pte R. West Riding

Rotheray Major E. R.C.A.

Scargill Capt H.B. R.A.M. C.

Scott Dvr C.  A.S.T. (M.T.)

Scott Dr H.  A.S.C. (M.T.)

Sharp Capt R. Lancashire Fus

Shaw Sap F. Australian R.E.

Smith Sec Lt G.M. R.F.A.

Stones Pte W. West Riding

Stott Pte H. West Riding

Sutcliffe Pte G. R.A.M.C.

Swales Bomb W.A. R.F.A.

Thirkill Shg Smith W. R.F.A.

Thompson Lt J.N. R.F.A.

Thomson D. Royal Fus

Thornton Gnr W. R.F.A.

Thorpe Lt R.  R.F.A.

Thwaites Pte E. K.R.R.

Walker Capt P.H.C. R.F.A.

Wilkinson Capt E. West Yorks

Wraith Lt H.D. West Riding

The Fallen

Armistead Capt T.E. M.C. West Yorks

Atkinson Pte J. West Riding

Barnes Sgt E. 18 Hussars

Blagg Gnr I. Canadian F.A.

Bradley Lt W.  R.A.F.

Dacre Lt B. West Riding

Dawson Lt H.  R.F.A.

Dean Lt R.  D.C.M. West Riding

Earnshaw Bd G.H. R.G.A.

Fisher Pte F. West Riding

Gallagher L Corp F. West Rdg

Green Pte V.  A.S.C. (M.T.)

Hardisty Pte R. West Riding

Higham Pte A. Canadian Inf

Holroyd Lt I. East Yorks

King L Cpl J.A. Liverpool Scot

Lee Lt A.H. West Riding

Lund Pte J. West Riding

Mullen Lt N. West Yorks

Nunns Cpl Wheeler A. R.F.A.

O’Shea Sap P.  R.E.

Phillips Pte R. Canadian Inf

Robinson Sgt F. R.A.M.C.

Smith Sec Lt G.M. M.C.  R.F.A.

Thirkill Shg Smith W. R.F.A.

Thwaites Pte E.. K.R.R.

Wilkinson Capt E. M.C.  W.Y.

Honours

Armistead T.E.  M.C.

Clarkson W.  D.C.M.

Dean R.  D.C.M.

Dennison P.B.  M.C.

English S.S. mentioned in despatches

Gaines S.  M.M

Hebblewhite W.  M.M.

Maufe F.W.B.  M.C. and bar mentioned in despatches

Petrie P.C. D.S.O. M.C.

Rabagliati E.  M.C. mentioned in despatches

Rhodes J.R.  D.C.M.

Sharp R. mentioned in despatches

Smith G.M.  M.C.

Walker P.H.C.  M.C. and bar mentioned in despatches

Wilkinson E.  M.C. and bar mentioned in despatches

Baildon (RUC)


Members who joined the Forces

Barker Dvr G.  R.F.A.

Buckingham P.

Constantine Capt R. Cyc C.

Denby Gnr H.  H.A.C.

Elliott A.

Ellison Sgt W. 1/6 West Yorks

Emmison Lt P.C.B. 1/6 West Yks

Fairless Pte A. Can force

Field Sec Lt H.W. Cyc C.

Hill J.R.

Holmes Sgt W. R.G.A.

Holmes Cpl W.W. A.P.C.

Jones Lt H.  R.F.A.

Keighley Pte P. 1/6 West Yks

Law Sec Lt H.M.B. R.F.C.

Lund Lt C. Indian Army

Lund Lt T. Nrth Fus

Mann Bd J. R.F.A.

Margetts Pte J.T.C. 1/6 WY

Melhuish Capt H. Indian Army

Metcalfe Pte J. Scottish Fus

Moorhouse Sgt H.P. 25 R.F.

Oddy Lt R. West Yorks

Pollard Pte W. 15 West Yorks

Robinson Lt O. West Riding

Shipp Lt C.I.  R.F.A.

Sidebotham Capt Rev A.E. army Chaplain

Stevenson Cpl J.L. A.S.C. (M.T.)

Tattersall H.

White Dvr G.  R.F.A.

Whittaker Capt F.W. 1/6 WY

Whittaker Sec Lt J. W. Riding

Worsnop Pte T. 1/6 West Yorks

The Fallen

Constantine Capt R. Cyc C.

Field Sec Lt H.W. Cyc C.

Keighley Pte P. 1/6b West Yk

Law Sec Lt H.M.B. R.F.C.

Lund Lt T. Nrth Fus

Margetts Pte J.T.C. 1/6 WY

Whittaker Sec Lt J. W. Riding

Honours

Ellison Sgt W.  D.C.M.

Whittaker Capt F.W. M.C. twice mentioned in despatches